Zajímavosti

Chystáte se do světa?

Ještě před očkováním se můžete dozvědět několik základních informací o zdravotních problémech, které vás v regionu, kam se chystáte, mohou potkat. Vyberte si z následující nabídky:

Austrálie a Oceánie
Blízký Východ
Jihovýchodní Asie
Jižní Amerika
Severní Afrika
Střední Amerika
Střední Asie
Subsaharská Afrika
Horečka zika

V současné době zaznamenáváme dramatický nárůst výskytu tohoto méně známého virového onemocnění přenášeného komáry. Choroba se původně vyskytovala v některých státech Afriky, Asie a Oceánie. Od roku 2013 proběhly významné epidemie zejména v oblasti Francouzské Polynésie, v roce 2015 se nemoc poprvé vyskytla na západní polokouli a nyní se rapidně šíří v oblasti Střední a Jižní Ameriky. Velmi alarmující je podezření na souvislost mezi touto infekcí u těhotných a následnými vrozenými vývojovými poruchami u narozených dětí, zejména tzv. mikrocefalií.

Další podrobnosti o horečce Zika
Desatero nejčastějších mýtů o ochraně zdraví na cestách

Poměrně dost lidí nás navštíví s tím, že se jdou sice poradit, ale že si myslí, že v jejich uvažované cestovní lokalitě se jim nemůže nic stát, protože tam byli přátelé, nebyli očkováni a žádná preventivní opatření nedodržovali a vše proběhlo v klidu a bez problémů. Ne vždy se to vyplatí a štěstí není nekonečná veličina. Přečtěte si, prosím, desatero nejčastějších mýtů o ochraně zdraví na cestách.

Průjmová onemocnění Vás mohou při cestách nepříjemně potrápit. Pokud chcete vědět, o co jde a jak se nejlépe zachovat, nabízíme pár informací zde.

Je pravděpodobné, že při cestách do teplejších krajin se setkáte s komáry. Tito drobní členovci toho mohou mít na svědomí mnoho. Mezi nejzávažnější nákazy, které mohou komáři přenášet, patří na první místo malárie . Ale velmi vás může potrápit i dengue, chikungunya, západonilská horečka a jiná onemocnění např. horečka zika Pamatujte si, že pro všechny nákazy přenášené komáry, je nejúčinnější m prostředkem dokonalá mechanická bariéra. Správné oblečení spolu s vhodnými repelenty dokážou snížit riziko vzniku zmíněných onemocnění významně.

Další onemocnění, na jejichž přenosu se mohou podílet různí členovci a drobní savci, najdeme na všech kontinentech a bylo by dobré mít před cestou o některých alespoň základní informace. Problematika hantavirových onemocnění je v současnosti aktuální především ve Střední Americe, ale zůstává stále živou především v JV Asii. V JV Evropě, střední Asii a ve spoustě zemí Afriky se můžete setkat se závažnou infekcí a to krymsko-konžskou hemoragickou horečkou. Zákeřný virus nipah může způsobit vážné problémy v JV Asii.

Chystáte se do Afriky? Není Afrika jako Afrika a něco málo o tom, co vás může potkat v různých částech tohoto kontinentu, si můžete přečíst v tomto krátkém sdělení.

Ebola zůstává stále problémem v západní části centrální Afriky. Země, kde je výskyt stále aktuální jsou Libérie, Sierra Leone, Guinea a Mali. Nigérie, Senegal a Kongo jsou od cca poloviny letošního října již vedeny jako země bez eboly. Aktuální informace k výskytu této nákazy najdete na stránkách Ministerstva zdravotnictví ČR v záložce Veřejné zdraví stejně jako důležité informace pro cestující ( www.mzcr.cz ).

Pro všechny, kdo hodně cestují, může být zajímavé přečíst si něco o nemocech, o kterých se dnes mluví poměrně málo nebo vůbec ne. Přitom jde o nemoci, se kterými se stále můžeme při cestách setkávat. Hodně důležitých informací a zajímavých obrázků najdete v tomto článečku Opomíjené tropické nemoci.

Upozornění pro klienty pojišťoven 201, 207, 209 a 211

Pokud jste klienty těchto pojišťoven, můžete být u nás očkováni z veřejného zdravotního pojištění zdarma v těchto případech:
• osoby nad 50 let věku proti klíšťovému zánětu mozku
• osoby nad 65 let věku proti chřipce a pokud ještě nebyli očkováni tak i proti pneumokokovým infekcím
• proti chřipce i pojištěnci se závažným chronickým farmakologicky řešeným onemocněním srdce a cév, dýchacích cest, ledvin nebo diabetem a to na základě lékařské zprávy

30.1.2023

Očkování proti Covid-19

Vzhledem k aktuálně sníženému zájmu bude očkování proti Covid-19 od února omezeno pouze na pondělky. Již zarezervované termíny na jiné dny zůstávají platné, případná dohoda možná.

24.01.2023

Upozornění

Dne 18. listopadu 2022 bude ordinace očkování do zahraničí v Brně uzavřena. Také od 22. prosince do konce roku 2022 se nebude ordinovat. Děkujeme za pochopení.

14.11.2022

Brožura MZ ČR COVID19

Všem, kteří by se rádi informovali o očkování jako takovém a také chtěli získat něco podrobnějších informací o očkování proti COVID 19. Nahlédnutí do brožury MZ ČR doporučujeme. Brožura MZ ČR COVID19

7.11.2022

Očkování proti Covid 19

Očkovací centrum v Ostravě i Brně opět očkuje zájemce ve věku 18+ proti Covid 19 vakcínou Comirnaty od společnosti Pfizer/Biontech. Poskytujeme základní očkování i obě posilovací dávky. 2. posilovací dávku je možné podat u osob nad 18 let věku nejdříve po uplynutí 4 měsíců od podání první posilovací dávky. Dle doporučení ČVS ČLS JEP je podání 2. posilovací dávky doporučeno zejména:
• všem osobám ve věku 60 a více let,
• pacientům se závažným imunokompromitujícím stavem (imunodeficit, imunosuprese) ve věku 12 a více let,
• klientům v zařízeních sociální péče a osobám o ně pečujícím,
• zdravotnickým pracovníkům v přímé zdravotní péči o pacienty se závažným imunokompromitujícím stavem.

Více informací o očkování i on-line rezervaci včetně návodu najdete na: Očkování proti onemocnění covid-19 – Aktuální informace o COVID-19 (mzcr.cz). Při potížích s rezervací se můžete obrátit i na bezplatnou linku 1221.

Zájemci o očkování se mohou objednat také telefonicky na tel. 541 421 218

1.8.2022

Upozornění

V pondělí 4. července 2022 neordinujeme, od 7. 7. již pracujeme v normálním režimu

22.6.2022

Důležité upozornění

Vážení klienti, protože ke konci března bylo na našem pracovišti pozastaveno očkování proti COVID 19, vracíme se od 19. 4. 2022 k původním ordinačním hodinám uvedeným na našich stránkách. Zde si můžete vybrat druh i termín očkování. Těšíme se na Váš zájem.

7.4.2022

Očkování proti klíšťové encefalitidě u pojištěnců nad 50 let

Vážení klienti,

Dovolujeme si Vás upozornit, že od 1. 1. 2022 vstoupila v účinnost novela zákona č. 48/1997, o veřejném zdravotním pojištění, ve znění zákona 371/2021 Sb., která v § 30 rozšiřuje spektrum hrazeného očkování. Nově budou moci pojištěnci nad 50 let věku využít očkování proti klíšťové encefalitidě hrazené ze zdravotního pojištění, tedy zdarma. Avšak, vzhledem k tomu, že naše zdravotnické zařízení v současné době nemá smlouvu se zdravotními pojišťovnami, můžete uvedené očkování požadovat u svých praktických lékařů.

Jakmile bude možné využít toto očkování hrazené pojišťovnou i v našich ordinacích, budeme Vás informovat. Intenzivně na tom pracujeme, přesto nyní počítáme s horizontem několika měsíců. Do té doby Vám očkování proti klíšťové encefalitidě o osob starších 50 let můžeme poskytnout pouze jako placenou službu.

6.2.2022

 
Zdravotní ústav se sídlem v Ostravě
Partyzánské nám. 7, 702 00 Ostrava, tel.: 596 200 111, fax: 596 118 661, podatelna@zuova.cz, Datová schránka: pubj9r8,
Bankovní spojení: č.ú. 3235761/0710, IČ: 71009396, DIČ: CZ71009396