Zajímavosti

Chystáte se do světa?

Ještě před očkováním se můžete dozvědět několik základních informací o zdravotních problémech, které vás v regionu, kam se chystáte, mohou potkat. Vyberte si z následující nabídky:

Austrálie a Oceánie
Blízký Východ
Jihovýchodní Asie
Jižní Amerika
Severní Afrika
Střední Amerika
Střední Asie
Subsaharská Afrika
Horečka zika

V současné době zaznamenáváme dramatický nárůst výskytu tohoto méně známého virového onemocnění přenášeného komáry. Choroba se původně vyskytovala v některých státech Afriky, Asie a Oceánie. Od roku 2013 proběhly významné epidemie zejména v oblasti Francouzské Polynésie, v roce 2015 se nemoc poprvé vyskytla na západní polokouli a nyní se rapidně šíří v oblasti Střední a Jižní Ameriky. Velmi alarmující je podezření na souvislost mezi touto infekcí u těhotných a následnými vrozenými vývojovými poruchami u narozených dětí, zejména tzv. mikrocefalií.

Další podrobnosti o horečce Zika
Desatero nejčastějších mýtů o ochraně zdraví na cestách

Poměrně dost lidí nás navštíví s tím, že se jdou sice poradit, ale že si myslí, že v jejich uvažované cestovní lokalitě se jim nemůže nic stát, protože tam byli přátelé, nebyli očkováni a žádná preventivní opatření nedodržovali a vše proběhlo v klidu a bez problémů. Ne vždy se to vyplatí a štěstí není nekonečná veličina. Přečtěte si, prosím, desatero nejčastějších mýtů o ochraně zdraví na cestách.

Průjmová onemocnění Vás mohou při cestách nepříjemně potrápit. Pokud chcete vědět, o co jde a jak se nejlépe zachovat, nabízíme pár informací zde.

Je pravděpodobné, že při cestách do teplejších krajin se setkáte s komáry. Tito drobní členovci toho mohou mít na svědomí mnoho. Mezi nejzávažnější nákazy, které mohou komáři přenášet, patří na první místo malárie . Ale velmi vás může potrápit i dengue, chikungunya, západonilská horečka a jiná onemocnění např. horečka zika Pamatujte si, že pro všechny nákazy přenášené komáry, je nejúčinnější m prostředkem dokonalá mechanická bariéra. Správné oblečení spolu s vhodnými repelenty dokážou snížit riziko vzniku zmíněných onemocnění významně.

Další onemocnění, na jejichž přenosu se mohou podílet různí členovci a drobní savci, najdeme na všech kontinentech a bylo by dobré mít před cestou o některých alespoň základní informace. Problematika hantavirových onemocnění je v současnosti aktuální především ve Střední Americe, ale zůstává stále živou především v JV Asii. V JV Evropě, střední Asii a ve spoustě zemí Afriky se můžete setkat se závažnou infekcí a to krymsko-konžskou hemoragickou horečkou. Zákeřný virus nipah může způsobit vážné problémy v JV Asii.

Chystáte se do Afriky? Není Afrika jako Afrika a něco málo o tom, co vás může potkat v různých částech tohoto kontinentu, si můžete přečíst v tomto krátkém sdělení.

Ebola zůstává stále problémem v západní části centrální Afriky. Země, kde je výskyt stále aktuální jsou Libérie, Sierra Leone, Guinea a Mali. Nigérie, Senegal a Kongo jsou od cca poloviny letošního října již vedeny jako země bez eboly. Aktuální informace k výskytu této nákazy najdete na stránkách Ministerstva zdravotnictví ČR v záložce Veřejné zdraví stejně jako důležité informace pro cestující ( www.mzcr.cz ).

Pro všechny, kdo hodně cestují, může být zajímavé přečíst si něco o nemocech, o kterých se dnes mluví poměrně málo nebo vůbec ne. Přitom jde o nemoci, se kterými se stále můžeme při cestách setkávat. Hodně důležitých informací a zajímavých obrázků najdete v tomto článečku Opomíjené tropické nemoci.

Ordinujeme

Vážení klienti, od 14. dubna začínáme znovu ordinovat. 14. až 16. dubna v běžných ordinačních hodinách, 17. 4. se neočkuje. Od 20. 4. již vše půjde v normálním režimu. Rádi bychom vás požádali, ať využijete náš objednávkový kalendář a dodržujete objednané časy, aby nedošlo k nahromadění lidí v čekárně. Děkujeme za pochopení.
8.4.2020

Očkování, dočasné zastavení činnosti

S ohledem na výskyt COVID-19, na základě rozhodnutí vlády ČR a ředitele ZÚ Ostrava se s okamžitou platností až do odvolání ruší činnost všech pracovišť ZÚ, která zajišťují očkování – jde o pracoviště Brno, Vsetín a Zlín.
16.3.2020

Upozornění pro zájemce o očkování

Pokud jste se vrátili v posledních dnech z některé lokality s výskytem Covid-19, odložte prosím z preventivních důvodů očkování a návštěvu ordinace na dobu minimálně 14 dnů po návratu a to i v případě, že se cítíte zcela zdrávi. Jestli si nejste zcela jisti, které lokality jsou postiženy, ověřte si aktuální výskyt na stránkách Ministerstva zdravotnictví ČR ( www.mzcr.cz ), Ministerstva zahraničních věcí ČR ( www.mzv.cz ) nebo Státního zdravotního ústavu (www.szu.cz ). Podrobné údaje najdete na https://www.gov.uk/government/publications/covid-19-specified-countries-and-areas .
26.2.2020

Informace o zdražení některých vakcín výrobce Sanofi Pasteur

Bez předchozího upozornění výše uvedený výrobce aktuálně zvýšil ceny u těchto očkovacích látek: Typhim Vi, Verorab a Stamaril. Proto dochází k úpravě cen i v očkovacích střediscích Zdravotního ústavu Ostrava
25.2.2020

Informace o šíření nového koronaviru

Informace o vývoji situace šíření koronaviru naleznete na webových stránkách Ministerstva zdravotnictví ČR, Ministerstva zahraničí ČR
a dále na webových stránkách

Světové zdravotnické organizace (WHO) who.int a zde

Evropského centra pro prevenci a kontrolu nemocí (ECDC): www.who.int a zde

a Státního zdravotního ústavu: zde
31.1.2020

Je správný čas na očkování proti klíšťové encefalitidě

Klíšťová encefalitida je virové onemocnění napadající mozek a mozkové obaly. Může vést k dlouhodobým i trvalým postižením, jako jsou obrny, poruchy soustředění či zhoršení mentálních funkcí. U dospělých mívá choroba podstatně horší průběh než u dětí. V ČR je výskyt KE velmi vysoký, objevuje se zde 25% případů z celé Evropské unie. Proti tomuto onemocnění se lze účinně chránit očkováním. Přes vysoký výskyt klíšťové encefalitidy v ČR je zde proočkovanost oproti jiným státům stále nízká. Očkovat lze celoročně.
1.9.2019

Změna očkování proti žluté zimnici

Světová zdravotnická organizace informovala členské státy o vědecké aktualizaci, týkající se očkování proti žluté zimnici. Strategic Advisory Group of Experts on Immunization (SAGE) na základě vědeckého vývoje doporučuje pouze jednu dávku očkovací látky proti žluté zimnici. Pro trvalou imunitu je jedna dávka dostačující a přeočkování není nutné. Tento závěr byl schválen i Světovou zdravotnickou organizací.
1.9.2019

 
Zdravotní ústav se sídlem v Ostravě
Partyzánské nám. 7, 702 00 Ostrava, tel.: 596 200 111, fax: 596 118 661, podatelna@zuova.cz, Datová schránka: pubj9r8,
Bankovní spojení: č.ú. 3235761/0710, IČ: 71009396, DIČ: CZ71009396