Zajímavosti

Chystáte se do světa?

Ještě před očkováním se můžete dozvědět několik základních informací o zdravotních problémech, které vás v regionu, kam se chystáte, mohou potkat. Vyberte si z následující nabídky:

Austrálie a Oceánie
Blízký Východ
Jihovýchodní Asie
Jižní Amerika
Severní Afrika
Střední Amerika
Střední Asie
Subsaharská Afrika




Horečka zika

V současné době zaznamenáváme dramatický nárůst výskytu tohoto méně známého virového onemocnění přenášeného komáry. Choroba se původně vyskytovala v některých státech Afriky, Asie a Oceánie. Od roku 2013 proběhly významné epidemie zejména v oblasti Francouzské Polynésie, v roce 2015 se nemoc poprvé vyskytla na západní polokouli a nyní se rapidně šíří v oblasti Střední a Jižní Ameriky. Velmi alarmující je podezření na souvislost mezi touto infekcí u těhotných a následnými vrozenými vývojovými poruchami u narozených dětí, zejména tzv. mikrocefalií.

Další podrobnosti o horečce Zika




Desatero nejčastějších mýtů o ochraně zdraví na cestách

Poměrně dost lidí nás navštíví s tím, že se jdou sice poradit, ale že si myslí, že v jejich uvažované cestovní lokalitě se jim nemůže nic stát, protože tam byli přátelé, nebyli očkováni a žádná preventivní opatření nedodržovali a vše proběhlo v klidu a bez problémů. Ne vždy se to vyplatí a štěstí není nekonečná veličina. Přečtěte si, prosím, desatero nejčastějších mýtů o ochraně zdraví na cestách.

Průjmová onemocnění Vás mohou při cestách nepříjemně potrápit. Pokud chcete vědět, o co jde a jak se nejlépe zachovat, nabízíme pár informací zde.

Je pravděpodobné, že při cestách do teplejších krajin se setkáte s komáry. Tito drobní členovci toho mohou mít na svědomí mnoho. Mezi nejzávažnější nákazy, které mohou komáři přenášet, patří na první místo malárie . Ale velmi vás může potrápit i dengue, chikungunya, západonilská horečka a jiná onemocnění např. horečka zika Pamatujte si, že pro všechny nákazy přenášené komáry, je nejúčinnější m prostředkem dokonalá mechanická bariéra. Správné oblečení spolu s vhodnými repelenty dokážou snížit riziko vzniku zmíněných onemocnění významně.

Další onemocnění, na jejichž přenosu se mohou podílet různí členovci a drobní savci, najdeme na všech kontinentech a bylo by dobré mít před cestou o některých alespoň základní informace. Problematika hantavirových onemocnění je v současnosti aktuální především ve Střední Americe, ale zůstává stále živou především v JV Asii. V JV Evropě, střední Asii a ve spoustě zemí Afriky se můžete setkat se závažnou infekcí a to krymsko-konžskou hemoragickou horečkou. Zákeřný virus nipah může způsobit vážné problémy v JV Asii.

Chystáte se do Afriky? Není Afrika jako Afrika a něco málo o tom, co vás může potkat v různých částech tohoto kontinentu, si můžete přečíst v tomto krátkém sdělení.

Ebola zůstává stále problémem v západní části centrální Afriky. Země, kde je výskyt stále aktuální jsou Libérie, Sierra Leone, Guinea a Mali. Nigérie, Senegal a Kongo jsou od cca poloviny letošního října již vedeny jako země bez eboly. Aktuální informace k výskytu této nákazy najdete na stránkách Ministerstva zdravotnictví ČR v záložce Veřejné zdraví stejně jako důležité informace pro cestující ( www.mzcr.cz ).

Pro všechny, kdo hodně cestují, může být zajímavé přečíst si něco o nemocech, o kterých se dnes mluví poměrně málo nebo vůbec ne. Přitom jde o nemoci, se kterými se stále můžeme při cestách setkávat. Hodně důležitých informací a zajímavých obrázků najdete v tomto článečku Opomíjené tropické nemoci.

Vakcína opět dostupná

Kombinovaná vakcína proti dávivému (černému) kašli, tetanu a záškrtu je opět dostupná a na toto očkování se lze objednávat.

24.4.2024

Výpadek vakcíny proti tetanu, záškrtu, dávivému kašli a obrně

Po předchozích výpadcích třívalentních očkovacích látek proti tetanu, záškrtu a dávivému kašli došlo bohužel i k celostátnímu výpadku náhradní čtyřvalentní vakcíny. V tuto chvíli tak není dostupná žádná vakcína proti dávivému kašli. Dle informací SÚKL je předpokládaný termín obnovení dodávek v květnu.

9.4.2024

Očkování proti RS virům pro těhotné

Nově nabízíme možnost očkování proti RS virům i pro těhotné ženy. Smyslem je ochrana dítěte mateřskými protilátkami v prvních měsících života. Vhodná doba pro očkování je 24. - 36. TT.

15.3.2024

Očkování proti tetanu, záškrtu a dávivému kašli

Kvůli nepříznivé epidemiologické situaci doporučujeme zejména osobám s rizikovými faktory očkování proti dávivému kašli. Třívalentní vakcíny mají nyní výpadek, je ale nově možno se objednat na čtyřvalentní vakcínu proti tetanu, záškrtu, dávivému kašli a obrně. Očkování je doporučováno i těhotným ženám ve 27. - 36. TT.

15.3.2024

Změny v ceníku očkování

Od 1. 1. 2024 platí nový ceník očkování, který je přístupný zde. Nové ceny budou platit i pro již objednaná očkování.

19.12.2023

Očkování proti RS virům

V naší ordinaci jsme zahájili očkování proti RS virům (původcům závažných infekcí dýchacích cest včetně zápalů plic). Vakcinace je určená pro osoby od 60 let věku včetně.

3.11.2023

Očkování proti chřipce

V naší ordinaci jsme zahájili očkování proti chřipce na letošní sezónu. Od října bude možné i očkování klientů našich smluvních pojišťoven s plnou úhradou ze ZP - osob od 65 let věku včetně, zdravotníků (s potvrzením zaměstnavatele) a chronicky nemocných (s potvrzením ošetřujícího lékaře).

26.09.2023

Očkování proti Covidu-19

Proti Covidu-19 již očkujeme novou vakcínou Comirnaty Omicron XBB.1.5 (Pfizer). Očkování je stále plně hrazeno ze ZP pro klienty VŠECH pojišťoven. Od října máme k vakcinaci proti Covidu pravidelně vyhrazeny středy; objednávat se je možno přes Centrální rezervační systém nebo telefonicky.

26.09.2023

 
Zdravotní ústav se sídlem v Ostravě
Partyzánské nám. 7, 702 00 Ostrava, tel.: 596 200 111, fax: 596 118 661, podatelna@zuova.cz, Datová schránka: pubj9r8,
Bankovní spojení: č.ú. 3235761/0710, IČ: 71009396, DIČ: CZ71009396