Zajímavosti

Chystáte se do světa?

Ještě před očkováním se můžete dozvědět několik základních informací o zdravotních problémech, které vás v regionu, kam se chystáte, mohou potkat. Vyberte si z následující nabídky:

Austrálie a Oceánie
Blízký Východ
Jihovýchodní Asie
Jižní Amerika
Severní Afrika
Střední Amerika
Střední Asie
Subsaharská Afrika
Horečka zika

V současné době zaznamenáváme dramatický nárůst výskytu tohoto méně známého virového onemocnění přenášeného komáry. Choroba se původně vyskytovala v některých státech Afriky, Asie a Oceánie. Od roku 2013 proběhly významné epidemie zejména v oblasti Francouzské Polynésie, v roce 2015 se nemoc poprvé vyskytla na západní polokouli a nyní se rapidně šíří v oblasti Střední a Jižní Ameriky. Velmi alarmující je podezření na souvislost mezi touto infekcí u těhotných a následnými vrozenými vývojovými poruchami u narozených dětí, zejména tzv. mikrocefalií.

Další podrobnosti o horečce Zika
Desatero nejčastějších mýtů o ochraně zdraví na cestách

Poměrně dost lidí nás navštíví s tím, že se jdou sice poradit, ale že si myslí, že v jejich uvažované cestovní lokalitě se jim nemůže nic stát, protože tam byli přátelé, nebyli očkováni a žádná preventivní opatření nedodržovali a vše proběhlo v klidu a bez problémů. Ne vždy se to vyplatí a štěstí není nekonečná veličina. Přečtěte si, prosím, desatero nejčastějších mýtů o ochraně zdraví na cestách.

Průjmová onemocnění Vás mohou při cestách nepříjemně potrápit. Pokud chcete vědět, o co jde a jak se nejlépe zachovat, nabízíme pár informací zde.

Je pravděpodobné, že při cestách do teplejších krajin se setkáte s komáry. Tito drobní členovci toho mohou mít na svědomí mnoho. Mezi nejzávažnější nákazy, které mohou komáři přenášet, patří na první místo malárie . Ale velmi vás může potrápit i dengue, chikungunya, západonilská horečka a jiná onemocnění např. horečka zika Pamatujte si, že pro všechny nákazy přenášené komáry, je nejúčinnější m prostředkem dokonalá mechanická bariéra. Správné oblečení spolu s vhodnými repelenty dokážou snížit riziko vzniku zmíněných onemocnění významně.

Další onemocnění, na jejichž přenosu se mohou podílet různí členovci a drobní savci, najdeme na všech kontinentech a bylo by dobré mít před cestou o některých alespoň základní informace. Problematika hantavirových onemocnění je v současnosti aktuální především ve Střední Americe, ale zůstává stále živou především v JV Asii. V JV Evropě, střední Asii a ve spoustě zemí Afriky se můžete setkat se závažnou infekcí a to krymsko-konžskou hemoragickou horečkou. Zákeřný virus nipah může způsobit vážné problémy v JV Asii.

Chystáte se do Afriky? Není Afrika jako Afrika a něco málo o tom, co vás může potkat v různých částech tohoto kontinentu, si můžete přečíst v tomto krátkém sdělení.

Ebola zůstává stále problémem v západní části centrální Afriky. Země, kde je výskyt stále aktuální jsou Libérie, Sierra Leone, Guinea a Mali. Nigérie, Senegal a Kongo jsou od cca poloviny letošního října již vedeny jako země bez eboly. Aktuální informace k výskytu této nákazy najdete na stránkách Ministerstva zdravotnictví ČR v záložce Veřejné zdraví stejně jako důležité informace pro cestující ( www.mzcr.cz ).

Pro všechny, kdo hodně cestují, může být zajímavé přečíst si něco o nemocech, o kterých se dnes mluví poměrně málo nebo vůbec ne. Přitom jde o nemoci, se kterými se stále můžeme při cestách setkávat. Hodně důležitých informací a zajímavých obrázků najdete v tomto článečku Opomíjené tropické nemoci.

OČKOVÁNÍ PROTI CHŘIPCE

letos zahájíme v pondělí 11. října 2021. Na očkování je potřeba se objednat na www.ockovanibrno.cz , na jeden termín se mohou přihlásit 2 členové rodiny nebo 2 osoby žijící ve společné domácnosti. Protože nejsme ve smluvním vztahu se žádnou z pojišťoven, očkování každý musí zaplatit a to plnou cenu – tj. 450 Kč. Prosíme o platbu v hotovosti. Možnost objednat se, bude dostupná od 7. října 2021.

6.10.2021

UPOZORNĚNÍ

Ve dnech 28. a 29. října bude ordinace očkování mimo provoz. Děkujeme za pochopení.

15.9.2021

Přesun 2. dávek očkování proti Covid-19

Pokud potřebujete přesunout plánovaný termín 2. dávky, volejte, prosím, pondělí až pátek jen v době 9 – 11 hod. na tel. 541 421 218, případně mobil 734 181 601
14.7.2021

Změny v očkování a ordinačních hodinách

Protože v současné době denně očkujeme proti COVID 19, museli jsme dočasně upravit a zkrátit ordinační hodiny. Dopoledne v omezeném rozsahu zůstávají. Platí, že v úterý a v pátek odpoledne neočkujeme, ve zbývajících dnech odpoledne vždy do 16 hod. Pokud nemůžete najít vhodný termín na našem webu www.ockovanibrno.cz , volejte v ordinační hodiny 541 421 218. Jde o přechodné opatření a prosíme o pochopení.
26.4.2021

Ockujeme proti COVID 19

Informace naleznete na adrese: https://zuova.cz/Home/Novinka?id=389
13.4.2021

Upozornění

Vážení klienti, dovolujeme si upozornit, že ve dnech 23. – 31. prosince 2020 bude ordinace očkování v Brně uzavřena.
1.12.2020

Očkování proti chřipce

Dodané množství vakcíny proti chřipce bylo vyčerpáno, pro tuto sezonu již další objednávky nejsou možné.
29.9.2020

Očkování proti chřipce

Očkování na našem pracovišti zahájíme 1. října 2020. Na očkování je potřeba objednat se na www.ockovanibrno.cz , na jeden termín se mohou objednat 2 členové rodiny nebo 2 osoby žijící ve společné domácnosti.

Protože nejsme ve smluvním vztahu se žádnou z pojišťoven, každý musí zaplatit plnou cenu – tj. 450 Kč.

Doufám, že na očkování přijdete všichni zdrávi bez příznaků onemocnění cest dýchacích a bez teploty. Samozřejmostí je, že nebudete v kontaktu s onemocněním COVID-19 a nebude vám uložena karanténa, ani nebudete čekat na výsledek vyšetření.

Možnost objednat se na očkování bude dostupná od 29. 9.2020.
25.9.2020

 
Zdravotní ústav se sídlem v Ostravě
Partyzánské nám. 7, 702 00 Ostrava, tel.: 596 200 111, fax: 596 118 661, podatelna@zuova.cz, Datová schránka: pubj9r8,
Bankovní spojení: č.ú. 3235761/0710, IČ: 71009396, DIČ: CZ71009396